We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring RL125 ROTARY SWITCH 6A 125V ON-OFF SPST
MODEL RL125
This vendor has a minimum order quantity of 44. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$9.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 44
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Series
Lampholder Accessories
Type
Lamp Switches
Hubbell Wiring Device-Kellems RL125
UPC: 883778304217 | UNSPSC: 39122211 | GTIN: 00883778304217
Wiring Devices > Switches > Rotary Switches
Wiring Device-Kellems Rotary Switch, 125 VAC, 6 A, On-Off/SPST Contact Configuration, 6 A at 125 VAC, 3 A at 125/250 VAC Contact, Rotary Knob Actuator, Lead Wire Connection
Specs:
| Voltage Rating | 125 VAC |
|---|---|
| Amperage Rating | 6 A |
| Contact Configuration | On-Off/SPST |
| Contact Rating | 6 A at 125 VAC, 3 A at 125/250 VAC |
| Actuator | Rotary Knob |
| Connection | Lead Wire |
Packaging:
| Length | 6.0 in |
|---|---|
| Width | 4.0 in |
| Height | 0.7 in |
Certifications/Standards:
cULus Listed
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
RL121
Brand
Hubbell Wiring
Model
RL120
Brand
Hubbell Wiring
Model
RL125
Brand
Hubbell Wiring
Model
RL122
| Brand | MasterDrive |
| Model | 2B80Q1 |
| Brand | Fibox |
| Model | AR664SCT |
| Brand | Linn Gear |
| Model | SFX2.000 |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 21510103055 |
| Brand | Bando |
| Model | C125 |
| Brand | Bando |
| Model | C167 |
| Brand | Vernon Devices |
| Model | CCH-CCH7500 |
| Brand | Bando |
| Model | C246 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/