SCE-90XM7824
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Saginaw Control SCE-90XM7824 is a NEMA 12 free-standing enclosure with dimensions 90" H x 77.75" W x 24" D. Constructed from carbon steel with an ANSI-61 gray powder coat finish, it features a two-door design suitable for indoor industrial environments requiring dust and drip protection. UL Type 12 listed.
MODEL SCE-90XM7824
Depth
24.00"
Height
90.00"
Width
77.75"
Application
Construction
  • 0.125” carbon steel.
  • Seams continuously welded and ground smooth.
  • Flange trough collar around all sides of door opening.
  • Body stiffeners in large enclosures for extra rigidity.
  • Heavy duty lifting eyes anchor into reinforced top.
  • Removable centerposts permit easy panel installation.
  • Concealed hinge
  • 3-point latching mechanism.
  • Ends of latch rods have ramp shoes for easier door closing.
  • Panel supports.
  • Large removable print pockets.
  • Oil-resistant gasket.
  • Removable panels mount on collar studs.
  • Master door is far right-hand door on all enclosures.
  • Defeater on master door requires a screwdriver to open.
  • Ground stud on door and body.
  • Provisions for light kit.
Finish
ANSI-61 gray powder coating inside and out. Sub-panels are powder coated white.
Industry Standards - (IS3)
NEMA Type 3R, 12 and Type 13UL Listed Type 3R and 12CSA Type 3R and 12IEC IEC 60529 IP IP 55
Notes
Specifications
Part NumberSCE-90XM7824
Description2DR XM Enclosure
Height90.00"
Width77.75"
Depth24.00"