We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL1556W MOM TOG 15A 120/277V SPDT WH
MODEL HBL1556W
This vendor has a minimum order quantity of 11. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$42.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 11
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Action
SPDT
Amperage
15 A
Connectivity
Back and Side Wired
Contact configuration
Momentary
Current / amperage rating
15 A
Current rating
15 A
Dielectric strength
Withstands 1500V AC minimum for 1 minute
Dimensions
4.06 in x 1.31 in x 1.89 in
Height
1.89 in
Industry Standard(s)
UL Listed
Length
4.06 in
Max Temperature Rise
30C maximum at rated current
Number of poles
Single pole
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Style
Single Pole Double Throw
Voltage
120-277 VAC
Voltage rating description
120-277 VAC
Width (in)
1.31
Wire size
#14 AWG to #10 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL1556W
UPC: 783585189154 | UNSPSC: 39122211 | GTIN: 00783585189154
Wiring Devices > Switches > Toggle Switches
Wiring Device-Kellems Toggle Switch, 3-Position Centered OFF Momentary Contact Extra Heavy Duty General Purpose Industrial Grade Standard, 120/277 VAC, 15 A, 4155 W, SPDT, 1 Pole, Toggle, Threaded, Back/Side Wired Terminal, 50000 Cycles Operating Cycles, Nylon, White, Environmental Conditions: -40 to 75 deg C Operating Temperature, UL 94 V-2 Flammability Rating, 4.06 in L x 1.31 in W x 1.89 in H
Features:
- Large brass binding head screws with deep slots
- Abuse resistant nylon toggle
- Strip gauge for accurate wiring
Specs:
| Type | 3-Position Centered OFF Momentary Contact Extra Heavy Duty General Purpose Industrial Grade Standard |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Nylon |
| Dimensions | 4.06 in L x 1.31 in W x 1.89 in H |
| Voltage Rating | 120/277 VAC |
| Amperage Rating | 15 A |
| Power Rating | 4155 W |
| Number of Poles | 1 |
| Mounting | Threaded |
| Terminal Type | Back/Side Wired |
| Contact Configuration | SPDT |
| Actuator | Toggle |
| Operating Cycles | 50000 Cycles |
| Environmental Conditions | -40 to 75 deg C Operating Temperature, UL 94 V-2 Flammability Rating |
Packaging:
| Length | 4.16 in |
|---|---|
| Width | 1.91 in |
| Height | 1.66 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | UL 20 | NEMA WD1
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL1556GY
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL1556I
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL1556W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL1556R
| Brand | Timken Belts |
| Model | 8V1700MS |
| Brand | Pyramex |
| Model | RVZ2110L |
| Brand | INA Bearing |
| Model | NX35 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | 1185M20 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SNAP2162GYSC |
| Brand | INA Bearing |
| Model | AXK2035 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/