We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBLVSQ3023 30A 2W3P HZD INTERLOCK RECEPT
MODEL HBLVSQ3023
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$2,100.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30 A
Connectivity
Screw terminals
Current / amperage rating
30 A
Current rating
30 A
Environmental conditions
Classified Hazardous
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
Non-NEMA
Phase
Single phase
Type
2-Wire 3-Pole
Voltage rating description
600 VAC
Wattage
18000
Wire size
#10 AWG
Interlocked Hazardous Location Receptacle, 30A 600V AC, 3-Pole 2-Wire Grounding
Interlocked
Product Details
General
| Environmental Conditions | Classified Hazardous |
| Item Type | Unfused Mechanical Interlock Receptacle |
| Material | Thermoplastic |
| Material - Mounting Hardware | Screw Mounting |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Series | Mechanical Interlock |
| Type | 2-Wire 3-Pole |
| UPC | 783585242651 |
Dimensions
| Display Size | Standard Sized Product |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 30 A |
| Connectivity | Screw Terminals |
| Current / Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| Phase | Single Phase |
| Voltage Rating Description | 600 VAC |
| Wattage | 18000 |
Conductor Related
| Wire Size | #10 AWG |
Certifications and Compliance
| Nema Rating | Non-NEMA |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBLVSQ3023
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL330PS2W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLVP3385
| Brand | Pramet |
| Model | 6758418 |
| Brand | Timken |
| Model | MSE600BXHRSS |
| Brand | TB Woods |
| Model | 5V1606W |
| Brand | LS Electric |
| Model | 1338006500 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SB3085W |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SF35STOW |
| Brand | Pramet |
| Model | 6756180 |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | HYD.NUT900.SEAL |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/