AVPS15GY
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell AVPS15GY iStation power supply duplex USB charger provides 15A USB charging in a compact, wall-mountable design. The gray housing is suitable for commercial and institutional environments requiring convenient device charging.
MODEL AVPS15GY
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Hubbell Wiring Device-Kellems AVPS15GY
UPC: 662620249391 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00662620249391
Wiring Devices > Combination Devices > Receptacles & USB Ports
Wiring Device-Kellems iSTATION netSELECT USB Charger Receptacle, Duplex Decorator Standard Tamper-Resistant, 125 VAC, 15 A, 1500 W, 1 ph Phase, 2 Poles, 3 Wires, 14 to 12 AWG Wire, 1 USB Quantity, 3 A at 5 VDC USB Rating, Screw, Threaded, Commercial/Industrial Grade, Wiring Method: Grounding, Composite, Gray
Specs:
TypeDuplex Decorator Standard Tamper-Resistant
ColorGray
GradeCommercial/Industrial
MaterialComposite
Wire Size14 to 12 AWG
Number of Wires3
Electrical Ratings125 VAC, 15 A, 1500 W
Phase1 ph
Number of Poles2
MountingThreaded
ConnectionScrew
Wiring MethodGrounding
USB Quantity1
USB Rating3 A at 5 VDC
Packaging:
Length4.7 in
Width2.0 in
Height2.0 in