We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell HBL5262RFC1 RF control split circuit straight blade receptacle rated 15A at 125V with NEMA 5-15R configuration. Brown nylon face. 2-Pole 3-Wire grounding. Industrial grade for commercial and industrial applications requiring remote control switching.
MODEL HBL5262RFC1
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$139.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15 A
Color
Brown
Connectivity
Back Wired
Current / amperage rating
15 A
Current rating
15 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Display size
Standard Sized Product
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
5-15R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Operating temperature
0 to 40C Relative Humidity (non-condensing) 0% to 95% (w/o impact)
Series
Switched Receptacles
Style
Wireless
Voltage
125 V
Voltage rating description
125 V
Wire size
#14 AWG to #10 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL5262RFC1
UPC: 783585401904 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585401904
Wiring Devices > Straight Blade Devices > Straight Blade Receptacles
Wiring Device-Kellems Straight Blade Receptacle, Duplex Grounding Split Circuit Switched Wireless, 125 VAC, 15 A, 1/2 hp, 60 Hz Frequency, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-15R NEMA Rating, Hospital Grade, 32 to 104 deg F, Screw Terminal, Nylon, Brown
Features:
- The clear connect enabled wireless series is a wireless receiver that is controlled by the corresponding occupancy sensor
- Permanent NEC 406.3 (E) markings
- Receptacles with integral switching comply with supplement SA
Specs:
| Type | Duplex Grounding Split Circuit Switched Wireless |
|---|---|
| Color | Brown |
| Grade | Hospital |
| Material | Nylon |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 15 A |
| NEMA Rating | NEMA 5-15R |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Temperature Rating | 32 to 104 deg F |
| Number of Wires | 3 |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Screw |
Packaging:
| Length | 4.7 in |
|---|---|
| Width | 2.2 in |
| Height | 1.9 in |
Certifications/Standards:
Federal Specification WC596G | cULus 498B | UL File No. E481574
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL5262RFC2
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5262RFC1
| Brand | Lubriplate |
| Model | L0003-039 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 1610-14MGT-40 |
| Brand | Tingley |
| Model | P67013-M |
| Brand | E-Z Lok |
| Model | SK21510 |
| Brand | Lubriplate |
| Model | L0244-035 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/