We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell HBL5362RFC1GY is a straight blade receptacle rated 20A at 125V with NEMA 5-20R configuration. This split circuit duplex receptacle features a gray nylon face and is designed for commercial applications requiring independent circuit control. The device includes RF control capability for remote switching.
MODEL HBL5362RFC1GY
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$145.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Color
Gray
Connectivity
Back Wired
Current / amperage rating
20 A
Current rating
20 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Nema Rating
5-20R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Operating temperature
0 to 40C (32 to 104F) Relative Humidity(non-condensing) 0% to 95% (w/o impact)
Style
Wireless
Type
Split Circuit
Voltage
125 V
Voltage rating description
125 V
Wire size
#14 AWG to #10 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL5362RFC1GY
UPC: 783585401935 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585401935
Wiring Devices > Straight Blade Devices > Straight Blade Receptacles
Wiring Device-Kellems Straight Blade Receptacle, Duplex Grounding Split Circuit Switched Wireless, 125 VAC, 20 A, 1 hp, 60 Hz Frequency, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-20R NEMA Rating, Hospital Grade, 32 to 104 deg F, Screw Terminal, Nylon, Gray
Features:
- The clear connect enabled wireless series is a wireless receiver that is controlled by the corresponding occupancy sensor
- Permanent NEC 406.3 (E) markings
- Receptacles with integral switching comply with supplement SA
Specs:
| Type | Duplex Grounding Split Circuit Switched Wireless |
|---|---|
| Color | Gray |
| Grade | Hospital |
| Material | Nylon |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 20 A |
| NEMA Rating | NEMA 5-20R |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Temperature Rating | 32 to 104 deg F |
| Number of Wires | 3 |
| Horsepower | 1 hp |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Screw |
Packaging:
| Length | 4.7 in |
|---|---|
| Width | 2.1 in |
| Height | 1.8 in |
Certifications/Standards:
Federal Specification WC596G | cULus 498B | UL File No. E481574
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL5262LC1GY
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5262LC2GY
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5362LC2GY
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5362LC1GY
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5262RFC2GY
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/