We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL65W49 WATERTIGHT RECEP ASSYNEMA L6-15R
MODEL HBL65W49
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$136.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15 A
Color
Yellow
Current / amperage rating
15 A
Dimensions
4.56 in x 3.10 in x 2.66 in
Height
2.66 in
Length
4.56 in
Nema Rating
L6-15R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Type
Receptacle
Voltage
250 V
Voltage rating description
250 V
Width (in)
3.10
Wire size
#18 AWG to #10 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL65W49
UPC: 783585456621 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585456621
Wiring Devices > Locking Devices > Locking Receptacles
Wiring Device-Kellems Twist-Lock Locking Receptacle, Grounding Single Watertight, 250 VAC, 15 A, 2 Pole, 3 Wires, NEMA L6-15R, Industrial Grade, NEMA 4/4X/12/6/6P/IP65/66/67 Enclosure, -40 to 60 deg C, Screw Terminal, Composite/Elastomer, Yellow, 4.56 in H x 3.1 in W x 1.2 in D Dimensions
Features:
- Impact-resistant PBT lid, cover plate and receptacle body
- Stainless steel hardware and corrosion-resistant connection points
- Thermoplastic elastomer seal
Specs:
| Type | Grounding Single Watertight |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Grade | Industrial |
| Material | Composite/Elastomer |
| Dimensions | 4.56 in H x 3.1 in W x 1.2 in D |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Amperage Rating | 15 A |
| NEMA Rating | NEMA L6-15R |
| Enclosure | NEMA 4/4X/12/6/6P/IP65/IP66/IP67 |
| Temperature Rating | -40 to 60 deg C |
| Number of Wires | 3 |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Screw |
Packaging:
| Length | 5.168 in |
|---|---|
| Width | 3.168 in |
| Height | 3.418 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | ANSI Specified | UL 498 | CSA C22.2 No. 42 | NEMA WD1/WD6
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL6500BK
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL65W49
| Brand | TB Woods |
| Model | 1961T |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/