We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL6MGRPT620 20A HCOA RPT 6 OUTLET 6 FOOT CORD
MODEL HBL6MGRPT620
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$234.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cord Length
6 ft
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Number of outlets
4
Series
Health Care Outlet Assemblies
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL6MGRPT620
UPC: 783585478227 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585478227
Wiring Devices > Extension Cords & Outlet Strips > Power Outlet Strips
Wiring Device-Kellems SpikeShield Power Tap Surge Strip, 1-Phase 2-Pole 3-Wire Grounding Relocatable Standard, 125 VAC, 20 A, 4 Outlets, 6 ft Cord, 60 Hz, 12/3 AWG Conductor, Threaded, Medical Grade, Composite Housing, NEMA 5-20R Receptacle, White, 11.9 in L x 2.22 in W x 1.92 in H
Specs:
| Type | 1-Phase 2-Pole 3-Wire Grounding Relocatable Standard |
|---|---|
| Color | White |
| Grade | Medical |
| Dimensions | 11.9 in L x 2.22 in W x 1.92 in H |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 20 A |
| Housing Material | Composite |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Cord Length | 6 ft |
| Number of Outlets | 4 |
| Conductor Size | 12/3 AWG |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Mounting | Threaded |
Packaging:
| Length | 18.2 in |
|---|---|
| Width | 6.4 in |
| Height | 2.25 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | UL 2930 | CSA Certified
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
ROCMGS
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL6MGRPT620
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL4MG15
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL4MG1520
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL4MG620
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 800FD-P5D2R |
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | PS-3537 |
| Brand | Berkeley |
| Model | L20MGS50-M-01 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-455504 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75027196 |
| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | DM014NNCN |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 5988730 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/