We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell HBLS330R4W IEC pin and sleeve safety shroud watertight receptacle, 30A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, white. Designed for industrial environments requiring a watertight connection with safety shroud protection. UL and CSA listed.
MODEL HBLS330R4W
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$506.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30 A
Color
Yellow
Current / amperage rating
30 A
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Style
IP69k NEMA 4X
Type
Receptacle
Voltage
125 VAC
Voltage rating description
125 VAC
Hubbell Wiring Device-Kellems HBLS330R4W
UPC: 783585550381 | UNSPSC: 39121402 | GTIN: 00783585550381
Wiring Devices > Pin & Sleeve Device & Accessories > Pin & Sleeve Receptacles
Wiring Device-Kellems Advantage Pin and Sleeve Receptacle, Heavy Duty Non-Metallic Standard Sized Switched Watertight, 125 VAC, 30 A, 2 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 4X/IP67, Pressure Screw Terminal, PET, Yellow, 4-1/2 in W Dimensions
Specs:
| Type | Heavy Duty Non-Metallic Standard Sized Switched Watertight |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Material | PET |
| Dimensions | 4-1/2 in W |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 30 A |
| NEMA Rating | NEMA 4X/IP67 |
| Number of Wires | 3 |
| Horsepower | 2 hp |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Pressure Screw |
Packaging:
| Length | 6.0 in |
|---|---|
| Width | 5.25 in |
| Height | 4.62 in |
Certifications/Standards:
UL 498 | IEC 60309 | RoHS Compliant
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL330B4W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLS330R4W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL330P4W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLS330C4W
| Brand | Bell & Gossett |
| Model | E-1510-3BD |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | FFB162006 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 459-3M-15 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/