We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBLT2411 TWIST-LOCK TESTER L14-20P
MODEL HBLT2411
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$102.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Current / amperage rating
20 A
Nema Rating
L14-20P
Style
For 20A and 30A Devices
Type
Circuit Tester
Voltage
125/250 V
Voltage rating description
125/250 V
Hubbell Wiring Device-Kellems HBLT2411
UPC: 783585468624 | UNSPSC: 39121402 | GTIN: 00783585468624
Testing & Measuring > Electrical Testing > Circuit Testers
Wiring Device-Kellems Twist-Lock Circuit Tester, 3-Pole 1-Phase 4-Wire Grounding Standard Sized, 125/250 VAC, LED Indicator, 20 A Load Current, NEMA L14-20P Enclosure, Black/White
Features:
- Easy to read LED output and condition tables
- Insulgrip nylon housing for secure gripping
- Carabiner style clip to secure to work belt
Specs:
| Type | 3-Pole 1-Phase 4-Wire Grounding Standard Sized |
|---|---|
| Color | Black/White |
| Voltage Rating | 125/250 VAC |
| Indicator | LED |
| Enclosure Type | NEMA L14-20P |
| Load Current | 20 A |
Packaging:
| Length | 3.978 in |
|---|---|
| Width | 2.418 in |
| Height | 2.418 in |
Certifications/Standards:
UL 498
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
IG2410
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2410AR
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2410SR
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2410SR2
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2410RT
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | GFRST20WU |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 1206C3 |
| Brand | Cle-Line |
| Model | C17616 |
| Brand | Cortina |
| Model | 03-747Y |
| Brand | SpillTech |
| Model | SPKHZ-95-HV |
| Brand | Goulds |
| Model | 4BF1J9H5 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/