We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NPJJ13LA WALLPLT JUMBO 1G BLANK LA
MODEL NPJJ13LA
This vendor has a minimum order quantity of 276. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$1.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 276
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Material
Nylon
Number of gangs
1-Gang
Size
Jumbo
Style
Box Mounted
Type
Blank
Hubbell Wiring Device-Kellems NPJJ13LA
UPC: 883778306815 | UNSPSC: 39121304 | GTIN: 00883778306815
Wiring Devices > Wallplates & Accessories > Blank Wallplates
Wiring Device-Kellems Blank Wall Plate, Jumbo Unbreakable, 1 Gangs, 5-1/4 in H x 3-1/2 in W Size, Blank Cutout, Threaded/Box Mounting, Molded Construction, 1/4 in Thickness, Nylon, Light Almond, Smooth
Features:
- Extra large sized wallplates
- Reinforcement ribs for extra strength
- Captive screw feature holds mounting screw in place
- High impact and chemical resistant nylon
- Smooth, easy to clean finish
Specs:
| Type | Jumbo Unbreakable |
|---|---|
| Color | Light Almond |
| Thickness | 1/4 in |
| Finish | Smooth |
| Material | Nylon |
| Size | 5-1/4 in H x 3-1/2 in W |
| Construction | Molded |
| Number of Gangs | 1 |
| Mounting | Threaded/Box |
| Cutout | Blank |
Packaging:
| Length | 6.3 in |
|---|---|
| Width | 4.0 in |
| Height | 0.2 in |
Certifications/Standards:
cULus | UL 514D
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
NPJJ13W
Brand
Hubbell Wiring
Model
NPJJ8LA
Brand
Hubbell Wiring
Model
NPJJ13LA
Brand
Hubbell Wiring
Model
NPJJ8I
Brand
Hubbell Wiring
Model
NPJJ1LA
| Brand | Goulds |
| Model | 2WD52D1CAE |
| Brand | Dixon |
| Model | D3404 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 5R5VX630 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/