We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NPJJ2LA WALLPLT JUMBO 2G TOGGLE LA
MODEL NPJJ2LA
This vendor has a minimum order quantity of 147. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$2.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 147
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Light Almond Clair
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Material
Nylon
Number of gangs
2-Gang
Size
Mid-Size
Style
2-Toggle
Type
Toggle
Hubbell Wiring Device-Kellems NPJJ2LA
UPC: 883778306754 | UNSPSC: 39121304 | GTIN: 00883778306754
Wiring Devices > Wallplates & Accessories > Standard Wallplates
Wiring Device-Kellems Wallplate, Jumbo Unbreakable, 2 Gangs, 5.5 in H x 6.8 in W Size, (2) Toggle Switch Cutout, Threaded Mounting, Molded Construction, 1/4 in Thickness, Nylon, Light Almond
Specs:
| Type | Jumbo Unbreakable |
|---|---|
| Color | Light Almond |
| Thickness | 1/4 in |
| Material | Nylon |
| Size | 5.5 in H x 6.8 in W |
| Construction | Molded |
| Number of Gangs | 2 |
| Mounting | Threaded |
| Cutout | (2) Toggle Switch |
Packaging:
| Length | 6.8 in |
|---|---|
| Width | 5.5 in |
| Height | 0.2 in |
| 0.1 lb |
Certifications/Standards:
UL 514D | CSA Certified
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
NPJJ13I
Brand
Hubbell Wiring
Model
NPJJ13LA
Brand
Hubbell Wiring
Model
NPJJ8W
Brand
Hubbell Wiring
Model
NPJJ1LA
Brand
Hubbell Wiring
Model
NPJJ2LA
| Brand | NSK Bearings |
| Model | 6012C3 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | QD2A6.4/B6.8 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/