We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NPJJ26LA WALLPLT JUMBO 1G DEC LA
MODEL NPJJ26LA
This vendor has a minimum order quantity of 276. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$1.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 276
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Light Almond Clair
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Material
Nylon
Number of gangs
1-Gang
Size
Jumbo
Style
1-Decorator
Type
Decorator
Hubbell Wiring Device-Kellems NPJJ26LA
UPC: 883778306723 | UNSPSC: 39121304 | GTIN: 00883778306723
Wiring Devices > Wallplates & Accessories > Decorative Wallplates
Wiring Device-Kellems Decorative Wallplate, Jumbo Unbreakable, 1 Gangs, 4-1/4 in H x 3-1/2 in W Size, (1) Decorator Cutout, Threaded Mounting, Molded Construction, 1/4 in Thickness, Nylon, Light Almond, Smooth
Features:
- Extra large sized wallplates
- Reinforcement ribs for extra strength
- Captive screw feature holds mounting screw in place
- High impact and chemical resistant nylon
- Smooth, easy to clean finish
Specs:
| Type | Jumbo Unbreakable |
|---|---|
| Color | Light Almond |
| Thickness | 1/4 in |
| Finish | Smooth |
| Material | Nylon |
| Size | 4-1/4 in H x 3-1/2 in W |
| Construction | Molded |
| Number of Gangs | 1 |
| Mounting | Threaded |
| Cutout | (1) Decorator |
Packaging:
| Length | 6.8 in |
|---|---|
| Width | 4.0 in |
| Height | 0.2 in |
| Weight | 0.05 lb |
Certifications/Standards:
cULus | UL 514D
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
NPJJ13LA
Brand
Hubbell Wiring
Model
NPJJ8W
Brand
Hubbell Wiring
Model
NPJJ8LA
Brand
Hubbell Wiring
Model
NPJJ13W
Brand
Hubbell Wiring
Model
NPJJ2W
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 75.0M250 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/