We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring USB102W USB CHRGR SP3W 2.1A 5V TWO PORTWHITE
MODEL USB102W
This vendor has a minimum order quantity of 9. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$51.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 9
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Phase
1
USB Quantity
2
Wire Size
14 to 12 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems USB102W
UPC: 883778305665 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00883778305665
Wiring Devices > Combination Devices > Receptacles & USB Ports
Wiring Device-Kellems Switch Combo Outlet, 2-Port Decorator Duplex Grounding Standard, 15 A, 125 VAC, 5 VDC, 375 W Electrical Rating, 1 ph, 2 Pole, 3 Wires, 14 to 12 AWG Wire, Type A USB, 2 USB Quantity, 3 A at 5 VDC USB, Screw Terminal Connection, Threaded Mounting, Commercial/Residential/Industrial Grade, Wiring Method: Grounding, Composite/Thermoplastic, White
Specs:
| Type | 2-Port Decorator Duplex Grounding Standard |
|---|---|
| Color | White |
| Grade | Commercial/Residential/Industrial |
| Material | Composite/Thermoplastic |
| Wire Size | 14 to 12 AWG |
| Number of Wires | 3 |
| Electrical Ratings | 15 A, 125 VAC, 5 VDC, 375 W |
| Phase | 1 |
| Number of Poles | 2 |
| Mounting | Threaded |
| Connection | Screw Terminal |
| Wiring Method | Grounding |
| USB Type | Type A |
| USB Quantity | 2 |
| USB Rating | 3 A at 5 VDC |
Packaging:
| Length | 4.16 in |
|---|---|
| Width | 2.14 in |
| Height | 1.91 in |
Certifications/Standards:
UL 498/1310 | cULus Listed
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
USB102BK
Brand
Hubbell Wiring
Model
USB102
Brand
Hubbell Wiring
Model
USB102W
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 5/B112 |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | S710H-PL9 |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96084376 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | PJ28W |
| Brand | Rexnord |
| Model | 81425636 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 1393002100 |
| Brand | Remke |
| Model | 505E0131AB9 |
| Brand | Remke |
| Model | 104B0060AP |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/