We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring WS1025NW VAC SNSR PIR 120V 2 CIRC NL NTRL WH
MODEL WS1025NW
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$107.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Series
Passive Infrared
Type
Manual
Voltage
120 VAC
Voltage rating description
120V AC
Hubbell Wiring Device-Kellems WS1025NW
UPC: 783585428369 | UNSPSC: 39122236 | GTIN: 00783585428369
Lighting Controls & Ballasts > Occupancy & Vacancy Sensors > Wall Mount Vacancy Sensors
Wiring Device-Kellems tradeSELECT Wall Switch Vacancy Sensor, Dual Circuit, Series: WS Series, 120 VAC, 5 A, 600 W, Passive Infrared Sensor, 1200 sq-ft Coverage, 6 s to 20 min Delay, Incandescent Lamp, 60 Hz Response, Manual On Control Output, Wall Mount, 32 to 122 deg F, ABS, White, 1.62 in L x 1.82 in W x 4.15 in H
Features:
- No neutral required, fast retrofits
- Tamper-resistant lens
- Flame retardant UL 94 V-0 ABS
- Manual adjusting, manual ON operation
- Nightlight version to provide illumination when the lights are OFF, no neutral required
Specs:
| Series | WS Series |
|---|---|
| Type | Dual Circuit |
| Color | White |
| Material | ABS |
| Dimensions | 1.62 in L x 1.82 in W x 4.15 in H |
| Coverage | 1200 sq-ft |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Amperage Rating | 5 A |
| Power Rating | 600 W |
| Mounting Type | Wall |
| Lamp Type | Incandescent |
| Temperature Rating | 32 to 122 deg F |
| Time Delay | 6 s to 20 min |
| Sensor Type | Passive Infrared |
| Control Output | Manual On |
| Response Frequency | 60 Hz |
Packaging:
| Length | 4.8 in |
|---|---|
| Width | 3.0 in |
| Height | 2.2 in |
| 0.35 lb |
Certifications/Standards:
cULus Listed | UL773A
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
WS1025W
Brand
Hubbell Wiring
Model
WS2004NW
Brand
Hubbell Wiring
Model
WS1021W
Brand
Hubbell Wiring
Model
WS2004W
Brand
Hubbell Wiring
Model
WS1020NW
| Brand | Rexnord |
| Model | 565853 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/