We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring WS1025W VAC SNSR PIR 120V 2 CIRC NTRL WH
MODEL WS1025W
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$104.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Series
Passive Infrared
Type
Manual
Voltage
120 VAC
Voltage rating description
120V AC
Hubbell Wiring Device-Kellems WS1025W
UPC: 783585428321 | UNSPSC: 39122236 | GTIN: 00783585428321
Lighting Controls & Ballasts > Occupancy & Vacancy Sensors > Wall Mount Vacancy Sensors
Wiring Device-Kellems tradeSELECT Wall Switch Vacancy Sensor, Dual Circuit, Series: WS Series, 120 VAC, 5 A, 600 W, Passive Infrared Sensor, 1200 sq-ft Coverage, 6 s to 20 min Delay, Incandescent Lamp, 60 Hz Response, Manual On Control Output, Wall Mount, 32 to 122 deg F, ABS, White, 1.62 in L x 1.82 in W x 4.15 in H
Features:
- No neutral required, fast retrofits
- Tamper-resistant lens
- Flame retardant UL 94 V-0 ABS
- Manual adjusting, manual ON operation
Specs:
| Series | WS Series |
|---|---|
| Type | Dual Circuit |
| Color | White |
| Material | ABS |
| Dimensions | 1.62 in L x 1.82 in W x 4.15 in H |
| Coverage | 1200 sq-ft |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Amperage Rating | 5 A |
| Power Rating | 600 W |
| Mounting Type | Wall |
| Lamp Type | Incandescent |
| Temperature Rating | 32 to 122 deg F |
| Time Delay | 6 s to 20 min |
| Sensor Type | Passive Infrared |
| Control Output | Manual On |
| Response Frequency | 60 Hz |
Packaging:
- Length: 4.76 in
- Width: 3.1 in
- Height: 2.25 in
Certifications/Standards:
cULus Listed | UL773A
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
WS1024NW
Brand
Hubbell Wiring
Model
WS1025W
Brand
Hubbell Wiring
Model
WS1020NW
Brand
Hubbell Wiring
Model
WS1021NW
Brand
Hubbell Wiring
Model
WS2004W
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | IG2320 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75186586 |
| Brand | SKF Seals |
| Model | 401505 |
| Brand | Pramet |
| Model | 7277022 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 1301R |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/