100-C12A10
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 100-C12A10 is a Bulletin 100 IEC contactor rated for 12A at 600V. This 3-pole contactor features a 24V AC coil and includes one normally open (1NO) auxiliary contact. Designed for direct-on-line motor starting and general load switching, it is suitable for AC-3 utilization up to 5.5 kW (7.5 HP) at 400V. The compact design is intended for DIN rail mounting in industrial control panels.