100-C12KD10
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 100-C12KD10 is a Bulletin 100 IEC contactor rated for 12 A at 600V AC-3 utilization. This 3-pole contactor features a 24V DC operating coil and includes one normally open (1NO) auxiliary contact. Designed for direct-on-line motor starting and general load switching, it is suitable for controlling motors up to 5.5 kW (7.5 HP) at 400V. The compact design is intended for DIN rail mounting in industrial control panels.