100-C60DJ00
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 100-C60DJ00 is a Bulletin 100 IEC contactor rated for 60 A, 3-pole (3NO) operation with a 24V DC coil. Designed for direct-on-line motor starting, it is suitable for controlling motors up to 32 kW (approximately 40 HP at 480V AC). This general-purpose contactor is commonly used in industrial motor control applications for switching and load control.
MODEL 100-C60DJ00
Returnable: Yes
Coil voltage
24V DC
Contact current rating
60 A
Contact voltage rating
690 V AC
Depth
86.5mm
Length
81mm
Maximum operating temperature
+60°C
Minimum operating temperature
-25°C
Normal state configuration
3NO
Number of poles
3
Power rating
32 kW
Range
100 series
Series
100C
Terminal type
Screw
Width
45mm