100-C23B10
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 100-C23B10 is a Bulletin 100 IEC contactor rated for 23 A at 600V AC-3 utilization. This 3-pole contactor features a 24V DC coil and includes one normally open (1NO) auxiliary contact. Designed for direct-on-line motor starting and general load switching in industrial control panels.