100-C16UD10
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 100-C16UD10 is a Bulletin 100 IEC contactor rated for 16A at 600V AC. This 3-pole motor starter features a 24V DC coil and includes one normally open (1NO) auxiliary contact. Designed for direct-on-line starting of motors up to 7.5 HP at 480V, it is suitable for general-purpose and motor control applications in industrial environments.
MODEL 100-C16UD10
each
UPC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Contactor, IEC, 16 Amp, 3P, 110 Volt AC 50 Hz, 120 Volt AC 60 Hz Coil, Load Side Coil Termination, 1 Normally Open, Auxiliary Contact