100-K12KJ10
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 100-K12KJ10 is a Bulletin 100 IEC contactor designed for motor control and general load switching. This 3-pole contactor features a 24V AC coil and a 12A thermal current rating, suitable for direct-on-line starting of motors up to 5.5 kW (7.5 HP) at 400V under AC-3 utilization. It provides three normally open (3NO) power contacts for reliable switching in industrial control panels and starter assemblies.
MODEL 100-K12KJ10
Returnable: Yes
Coil voltage
24 VAC
Contact current rating
12 A
Contact voltage rating
690 V AC
Depth
82.7mm
Length
108.2mm
Maximum operating temperature
+60°C
Minimum operating temperature
-25°C
Normal state configuration
3NO
Number of auxiliary contacts
1
Number of poles
3
Power rating
5.5 kW
Range
100 series
Series
100K
Terminal type
Screw
Width
44.9mm