We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen Bradley 42GRU-9000 PhotoSwitch
MODEL 42GRU-9000
$294.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Surplus Product. Genuine Allen-Bradley® item sold as surplus by MRO Supply, an independent reseller — not an authorized Rockwell Automation distributor. Rockwell's factory warranty, TechConnect℠ support, and firmware entitlements do not apply. Sold as-is with no warranty. Allen-Bradley® and PowerFlex® are trademarks of Rockwell Automation, Inc.; MRO Supply is not affiliated with Rockwell.
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
product Summary:
| Output Function | Standard (On / Off) |
|---|---|
| Sensing Mode | Retroreflective |
| Maximum Sensing Distance | 9.14m (30ft) with 76mm (3in) Reflector |
| Operating Voltage / Output Type | 10-40V DC, NPN/PNP Transistor |
| Output Energized | LO or DO selectable |
| Description | PhotoSwitch |
|---|---|
| Output Energized | LO or DO selectable |
| Connection Type | 2m (6.5ft) 300V cable |
| Type | Series 9000 Retroreflective |
| Output Function | Standard (On / Off) |
|---|---|
| Sensing Mode | Retroreflective |
| Maximum Sensing Distance | 9.14m (30ft) with 76mm (3in) Reflector |
| Operating Voltage / Output Type | 10-40V DC, NPN/PNP Transistor |
SKU: 5720568
Pressure switch
Very easy web site. I ordered my part and got in quick. My customer was happy.
Read moreSKU: 5721299
Fast delivery!
I was in a pinch with a project dateline around the corner. MRO was able to get me what I needed before the due date! Saved by MRO!
Read moreSKU: 5704045
Perfect
Excellent transaction, will buy from again, the website and checking out process was "Perfect".
Read moreSKU: 5713035
Do you need it? they got it
They have everything that you need, good prices, fast delivery.
Read more| Brand | Allen Bradley |
| Model | 592P-C1KC |
| Brand | Grundfos |
| Model | 35Z53000 |
| Brand | Aurora Motors |
| Model | BS4 |
| Brand | Antaira |
| Model | SFP-M2-T |
| Brand | Linn Gear |
| Model | BB80-12-1H |
| Brand | TB Woods |
| Model | 1VP4419MM |
| Brand | Fenner Industrial Motion |
| Model | 6202811UP |
SKU: 5720568
Pressure switch
Very easy web site. I ordered my part and got in quick. My customer was happy.
Read moreSKU: 5721299
Fast delivery!
I was in a pinch with a project dateline around the corner. MRO was able to get me what I needed before the due date! Saved by MRO!
Read moreSKU: 5704045
Perfect
Excellent transaction, will buy from again, the website and checking out process was "Perfect".
Read moreSKU: 5713035
Do you need it? they got it
They have everything that you need, good prices, fast delivery.
Read more