100-C43KJ00
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Allen-Bradley 100-C43KJ00 is a Bulletin 100 IEC contactor designed for motor control and general load switching. This 3-pole contactor is rated for 43 A thermal current and 22 kW at 400V AC-3 utilization. It features a 24V AC operating coil and three normally open (3NO) power contacts, suitable for direct-on-line starting of motors up to 22 kW. The compact design is intended for DIN rail mounting in industrial control panels.
MODEL 100-C43KJ00
Returnable: Yes
Coil voltage
24 VAC
Contact current rating
43 A
Contact voltage rating
690 V AC
Depth
86.5mm
Length
81mm
Maximum operating temperature
+60°C
Minimum operating temperature
-25°C
Normal state configuration
3NO
Number of poles
3
Power rating
22 kW
Range
100 series
Series
100C
Terminal type
Screw
Width
45mm