DR20C1BLTR
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell DR20C1BLTR tamper resistant decorator duplex receptacle rated 20A at 125V. Features a red nylon face with built-in safety shutters to prevent insertion of foreign objects. Suitable for commercial and residential applications requiring tamper resistant outlets.
MODEL DR20C1BLTR
each
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 28
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Application
Commercial specification grade
Color
Blue
Connectivity
Back and Side Wired
Current / amperage rating
20 A
Current rating
20 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Display size
Standard Sized Product
Item type
Style Line Decorator
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
5-20R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Series
Controlled
Style
Style Line Decorator
Type
Tamper-Resistant
Voltage
125 V
Voltage rating description
125 V
Wire size
#12 AWG to #10 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems DR20C1BLTR
UPC: 783585582955 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585582955
Wiring Devices > Straight Blade Devices > Straight Blade Receptacles
Wiring Device-Kellems StyleLine® Straight Blade Receptacle, Decorator Duplex Tamper-Resistant, 125 VAC, 20 A, 1 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-20R NEMA Rating, -40 to 75 deg C, Back/Side Wired Terminal, Nylon, Blue, 3.28 in H x 1.3 in W x 1.07 in D Dimensions
Features:
  • Permanent power symbol remains clearly visible after installation
  • Part of the Hubbell® load logic plug control system
  • Complements Hubbell® load: Logic® control system or other available energy management system
  • Half controlled receptacle with one face marked and the circuit tab removed
Specs:
  • Type: Decorator Duplex Tamper-Resistant
  • Color: Blue
  • Material: Nylon
  • Dimensions: 3.28 in H x 1.3 in W x 1.07 in D
  • Voltage Rating: 125 VAC
  • Amperage Rating: 20 A
  • NEMA Rating: NEMA 5-20R
  • Temperature Rating: -40 to 75 deg C
  • Number of Wires: 3
  • Horsepower: 1 hp
  • Number of Poles: 2
  • Terminal Type: Back/Side Wired
Packaging:
  • Length: 4.3 in
  • Width: 1.9 in
  • Height: 1.7 in