Hubbell GFSMCB240302P is a 30A 240V AC 2-pole 1-phase GFCI circuit breaker. Designed for industrial and commercial applications requiring ground fault protection. Provides reliable overcurrent and personnel protection in a compact, plug-on design.
MODEL GFSMCB240302P
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
Prices are subject to change
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 6
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30A
Voltage
240V AC
Specifications
| GFCI Product Type | |
|---|---|
| GFCI Sensing Module Item | Sensing Module Circuit Breaker |
| Sensing Module Circuit Breaker Voltage | 240V AC |
| Sensing Module Circuit Breaker Amperage | 30A |
| Sensing Module Circuit Breaker Poles | 2 Pole |
| Trip Level | 4-6 mA |
| Trip Time | 0.025 seconds |
| Frequency | 60Hz |