ALN4483608
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WIEGMANN ALN4483608 N4X ALUMINUM48X36X8
MODEL ALN4483608
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 562 463 8300
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Cubic Capacity
13824 cu.in
Depth
8 in
Height
48 in
Listings
UL, CSA
Mounting
External Mounting Feet
NEMA Rating
4X
Number of Doors (Fixed)
1
Standard
cULus;IEC
Type
Enclosure
Width
36 in
Hubbell Wiegmann ALN4483608
UPC: 786725862603 | UNSPSC: 39121324 | GTIN: 00786725862603
Enclosures, Cabinets & Racks > Enclosures > Wall Mount Enclosures
Wiegmann® Enclosure, 1-Door Welded Seam, Series: ALN4, 36 in Width, 8 in Depth, 48 in Height, NEMA 3R/4/4X/12/13, Continuous Hinged Cover, 45 x 33 in Panel, Lock: Padlock, 13824 cu-in, External Feet/Wall Mount, Aluminum Alloy, Smooth Grained, Aluminum
Features:
  • Bodies and doors fabricated from 14 ga 0.08 in THK 5052-H32 aluminum
  • Continuously welded seams ground smooth, no holes or knockouts
  • Door and body stiffeners are provided in larger enclosures for extra rigidity
  • Quick and easy to operate stainless steel door clamps are provided
  • Doors are removable by pulling stainless steel continuous hinged pin
  • Hasp and staple are provided for padlocking
  • Print pocket is provided
  • Closed cell oil-resistant neoprene gasket
  • Collar studs provided for mounting
  • External mounting feet are provided for mounting enclosures
  • Grounding provisions provided
  • Without knockout
Specs:
  • Panel Size: 45 x 33 in
  • Lock: Padlock
  • Cover Type: Continuous Hinged
  • NEMA Rating: NEMA 3R/4/4X/12/13
  • Mounting Type: External Feet/Wall
  • Depth: 8 in
  • Capacity: 13824 cu-in
  • Height: 48 in
  • Material: Aluminum Alloy
  • Finish: Smooth Grained
  • Color: Aluminum
  • Width: 36 in
  • Type: 1-Door Welded Seam
  • Series: ALN4
Packaging:
  • Length: 8.0 in
  • Width: 36.0 in
  • Height: 48.0 in