751-14-28-M14F-B
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
JWWINCO 751-14-28-M14F-B CLEVIS FORK JOINT STEEL
MODEL 751-14-28-M14F-B
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 800 877 8351
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Base Diameter
24 mm
Base Height
22.5 mm
Body
Steel
Bore Diameter
14 mm
Finish
Zinc-plated
Fork Center Length
28 mm
Fork Opening Width
14 mm
Overall Height
72 mm
Overall Width
28 mm
Thread Diameter
M14x1.5
Type
Snap On Pin
GN 751 Clevis Fork Joints are mainly used with pneumatic or hydraulic cylinders.
Clevis Fork Joints consist of a fork head with circlip or a fork pin with snap-on securing collar.
SKU: 5786088
Ball joint
seems to work okay
Read more
SKU: 5774153
It’s awesome!
Read more
Small part, but what i needed and correct.
Needed "2" small metric breathers. Winco had in stock! Shipped in timely fashion at reasonable price . What more could you ask for?
Reviews
Ball joint
seems to work okay
It’s awesome!