MGPM32-400Z
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SMC MGPM32-400Z MGP series compact guide pneumatic cylinder with 32mm bore and 400mm stroke. Integrated guide shafts isolate load from rod and seals. Carbon steel alloy slide bearing provides lateral stability for side load applications. Double acting, with auto switch mounting grooves.
MODEL MGPM32-400Z
Bore
32 mm
Port type
Rc
Stroke
400 mm
  • Bore sizes: 12, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 80, 100 mm
  • Non-rotating accuracy: +/-0.08° (12 & 16 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.07° (20 & 25 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.06° (32 & 40 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.05° (50 & 63 mm bore)
  • Non-rotating accuracy: +/-0.04° (80 & 100 mm bore)