C2Q63-29-AL703-R
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL C2Q63-29-AL703-R
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
SMC Class Description
63 mm CQ2-Z PART
SMC Family
CQ2-Z COMPACT CYLINDER
SMC Family Code
P1
SMC Products Line
ACTUATOR
Key Features
Compact DesignWith a compact profile, it is perfect for applications with limited space, measuring 63mm in bore diameter and a stroke length of 29mm.
High PerformanceCapable of operating at a maximum pressure of 1 MPa (10 bar), delivering a consistent and reliable output for various operational needs.