VVQ4000-12-10
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL VVQ4000-12-10
BRAND
SMC
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
SMC Class Description
VV5Q41 NO SIZE RATING
SMC Products Line
VALVE
  • Fluid: air/inert gas
  • Operating pressure range: 0.15 - 1.0MPa
  • Effective area mm2(Cv):
    2 position metal seal 36.0 (2.0);
    2 position rubber seal 39.6 (2.2)
    3 position metal seal 19.8 - 36.0 (1.1 - 2.0);
    3 position rubber seal 21.6 - 39.6 (1.2 - 2.2)
  • Coil rated voltage: 12, 24VDC;
    100, 110, 200, 220VAC
  • Response time (ms) standard 1W: