HBLED26W
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL HBLED26W
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 888-722-1000
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
120V
0.23A
208V
0.13A
240V
0.11A
277V
0.07A
Cold Weather Starting
The minimum starting temperature is -40C (-40F)
Color Accuracy
71 CRI
Color Stability
RAB LEDs exceed industry standards for chromatic stability
DLC Listed
P5EDHP8RB
DLC Type
DLC Premium
DLC Version
5.1
Driver
0.11A
Finish
White
Gaskets
High-temperature silicone gaskets
Green Technology
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Height
10.4
Hours
100000
Housing
Precision die-cast aluminum housing, lens frame and mounting arm
Input Wattage
27.1
L70 Lifespan
100,000 Hours
Lamp Info
LED
LEDs
Multi-chip, high-output, long-life LEDs
Length
6.4
Lumens
3724
Mounting
Heavy-duty 1/2" thread mounting arm with "O" ring seal & stainless steel screws
Power Factor
92.4% at 120V, 99.7% at 277V
Rated Power
26W
Reflector
Semi-specular, vacuum-metalized polycarbonate
THD
8.78% at 120V, 5.63% at 277V