VANLED20Y
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB VANLED20Y Vandal-Resistant LED Fixture delivers 3,106 lumens at 20W with 138.6 lm/W efficacy. Features a 3000K warm CCT, 83 CRI, and 0-10V dimming down to 10%. The die-cast aluminum housing with polycarbonate drop lens is IP66 rated for wet locations. Equivalent to 100W metal halide. 100,000-hour L70 lifespan. 5-Year No-Compromise Warranty.
MODEL VANLED20Y
Returnable: See conditions
120V
0.20A
208V
0.11A
240V
0.10A
277V
0.09A
Color Accuracy
83 CRI
Color temp
3000
Driver
0.09A
Efficacy
138.6
Lens
Vandal-resistant polycarbonate textured opaque for low glare drop lens
Lumens
3,106 lm
Maximum Ambient Temperature
Suitable for use in up to 40C (104F)
Power Factor
98.8% at 120V, 95.6% at 277V
Rated Power
20W
Rated power
22.4
THD
13.41% at 120V, 9.64% at 277V
Wattage Equivalency
Equivalent to 100W Metal Halide