CRVFAS-11R-16-9CCT-120-W
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
RAB CRVFAS-11R-16-9CCT-120-W is a 16W LED surface and flush mount fixture delivering 1,150 lumens at 71.5 lm/W efficacy. It features 5CCT selectable color temperatures (2700K/3000K/3500K/4000K/5000K), 90 CRI, and a 120° beam angle. The round smooth trim design is UL listed for wet locations and ENERGY STAR V2.2 certified. Includes a 50,000-hour L70 lifespan and 5-year warranty.
MODEL CRVFAS-11R-16-9CCT-120-W
BRAND
each
UPC
Contact supplier for technical support on: 888-722-1000
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
120V
0.15A
208V
0.09A
240V
0.07A
277V
0.06A
Beam Angle
120
Color Accuracy
90 CRI
Color temp
2700K/3000K/3500K/4000K/5000
Driver
Constant Current
Efficacy
71.5
Energy Star ID
ENERGY STAR V2.2
ENERGY STAR Version 2.2 Certified
Finish
white
Flicker
=30%
Height
4.5
Hours
50000
Input Voltage
120V
Input Wattage
16W
L70 Lifespan
50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-70 results
Lamp Info
LED
Length
12.5
Lumens
1,150 lm
Lumens (Nominal)
1150lm
Material
Plastic
Mounting
Surface mount
Operating Frequency
60Hz
Operating Temperature
-20C (-4F) to 40C (104F)
Power Factor
=0.9
Product Type
Surface & Flush Mounts
R9 Value
High color performance with R9 greater than or equal to 50
Rated Power
16W
Shape
Round
Size
11"
THD
=20%