Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson A406080-OH Precision Steel Ball Bushing linear bearing, 2.5 in bore, closed type, not self-aligning, with oil hole. A Grade; designed for use with 2.5 in diameter Class S shaft in end supported applications.
MODEL A406080-OH
$586.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Precision Steel Ball Bushing bearings offer great improvements in efficiency, productivity, and accuracy over high-friction plain bearings flat-ways.
- The all-steel design makes the bearing product line perfect for replacing plain bearings in high temperature applications.
- The steel sleeve anti-friction recirculating ball bushing provides rigid low drag movement – ~100x lower drag coefficient than a plain contact bearing.
- A coefficient of friction as low as .001. When replacing high friction plain bearings, Precision Steel Ball Bushing Bearings dramatically improve machine productivity and efficiency.
- For use with S class Shafting.
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Not Adjustable |
| Closed/Open | Closed |
| Grade | A Grade |
| Material | Steel |
| Number of Ball Circuits | 6 |
| Oil Hole | Oil Hole |
| Self Alignment | Not Self-aligning |
| Temperature Max | 500 °F |
| UPC Number | 662486105466 |
| Use with shafting Class | Class S |
| Weight | 5.5 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 2.5 in |
| [C] Length Along Axis | 4.975 / 5.000 in |
| [C1] | 3.958 / 3.978 in |
| [C2] Min | 0.12 in |
| [D] Recommended Housing Bore | 3.7500 / 3.7510 in |
| [D], Nominal | 3.75 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Dynamic | 1800 lbf |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
Sunex Tools 812MMG 1/4" Dr. 12mm Magnetic Impact Socket
| Brand | Sunex Tools |
| Model | 812MMG |
$7.82
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more