We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson A81420 Precision Steel Ball Bushing linear bearing, 0.5 in bore, closed type, not self-aligning, A grade. Designed for use with 0.5 in diameter Class S shaft in end supported applications.
MODEL A81420
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$48.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Precision Steel Ball Bushing bearings offer great improvements in efficiency, productivity, and accuracy over high-friction plain bearings flat-ways.
- The all-steel design makes the bearing product line perfect for replacing plain bearings in high temperature applications.
- The steel sleeve anti-friction recirculating ball bushing provides rigid low drag movement – ~100x lower drag coefficient than a plain contact bearing.
- A coefficient of friction as low as .001. When replacing high friction plain bearings, Precision Steel Ball Bushing Bearings dramatically improve machine productivity and efficiency.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Not Adjustable |
| Closed/Open | Closed |
| Roll Pack | No Roll Pack |
| Food Grade Rated | Not Food Grade |
| Self Alignment | Not self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 260 °C / 500 °F |
| Use with shafting class | S |
| Nominal Diameter | 12.700 mm / 0.5 in |
| Outer Diameter | 22.225 mm / 0.875 in |
| Length | 31.750 mm / 1.25 in |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Dynamic | 378.099 N / 85 lbf |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreBrand
IKO Bearing
Model
LMB81420
Brand
INA Bearing
Model
KBZ08>C
| Brand | GMN Bearings USA |
| Model | FE 8060 Z 25 |
| Brand | GMN Bearings USA |
| Model | FE 8054 Z 19 |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more