We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear FNYBUFB12 FluoroNyliner Bushing Bearing, pillow block, 0.75 in bore, closed type, not self-aligning, precision I.D., corrosion resistant, integral wiper both ends. Designed for use with 0.75 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL FNYBUFB12
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$97.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| A | 60.45 mm (2.380 in) |
|---|---|
| B | 52.32 mm (2.060 in) |
| d | 19.05 mm (0.750 in) |
| E1 | 44.45 mm (1.750 in) |
| F1 | 9.65 mm (0.380 in) |
| G1 | 22.61 mm (0.890 in) |
| N | 5.59 mm (0.220 in) |
| Static Load Rating | 8,451.621 N / 1900 lbf |
|---|
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Vikan |
| Model | 56049 |
| Brand | Vikan |
| Model | 29955 |
| Brand | Silverthin |
| Model | SC110XP0 |
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 308192 |
| Brand | Vikan |
| Model | 2973Q2 |
| Brand | Square D |
| Model | 9007CO52 |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3RT2016-2AP02 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more