We never sell your data to third parties
Thomson Linear FNYBUPB06A FluoroNyliner Bushing Bearing Pillow Block, 0.375 in bore, Closed, Self-aligning, Precision I.D., Corrosion Resistant, with integral wiper both ends. Use with 0.375 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL FNYBUPB06A
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$67.05 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| A | 44.45 mm (1.750 in) |
|---|---|
| A2 | 28.70 mm (1.130 in) |
| B | 33.27 mm (1.310 in) |
| d | 9.53 mm (0.375 in) |
| E1 | 36.53 mm (1.438 in) |
| E2 | 22.23 mm (0.875 in) |
| F1 | 4.83 mm (0.190 in) |
| G1 | 10.41 mm (0.410 in) |
| H1 | 23.88 mm (0.940 in) |
| N | 4.06 mm (0.160 in) |
| Static Load Rating | 2,224.111 N / 500 lbf |
|---|
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 330207 |
| Brand | ABB |
| Model | MS325-1.6 |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5998507 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 770K8 |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more