We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson FNYBUPB12 FluoroNyliner Bushing Bearing, Pillow Block, 0.75 in, Closed, Not Self-aligning, Precision I.D., Corrosion Resistant, Integral Wiper both ends. Use with 0.75 in Diameter Class L Shaft in end supported applications.
MODEL FNYBUPB12
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$83.44 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| A | 69.85 mm (2.750 in) |
|---|---|
| A2 | 47.75 mm (1.880 in) |
| B | 52.32 mm (2.060 in) |
| d | 19.05 mm (0.750 in) |
| E1 | 60.33 mm (2.375 in) |
| E2 | 31.75 mm (1.250 in) |
| F1 | 7.87 mm (0.310 in) |
| G1 | 19.81 mm (0.780 in) |
| H1 | 44.45 mm (1.750 in) |
| N | 4.83 mm (0.190 in) |
| Static Load Rating | 8,451.621 N / 1900 lbf |
|---|
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Telemecanique |
| Model | LB1LC03M07 |
| Brand | Whitney Tool |
| Model | 89138 |
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | T40B14 |
| Brand | Cle-Force |
| Model | C69363 |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more