We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson FNYBUPB16ALS FluoroNyliner Bushing Bearing Pillow Block, 1 in bore, Closed, Self-aligning, Precision I.D., Corrosion Resistant, Less Seals. Designed for use with 1 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL FNYBUPB16ALS
$106.97 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| A | 82.55 mm (3.250 in) |
|---|---|
| A2 | 60.45 mm (2.380 in) |
| B | 71.37 mm (2.810 in) |
| d | 25.40 mm (1.000 in) |
| E1 | 73.03 mm (2.875 in) |
| E2 | 44.45 mm (1.750 in) |
| F | 49.28 mm (1.940 in) |
| F1 | 9.65 mm (0.380 in) |
| G | 30.48 mm (1.200 in) |
| G1 | 21.84 mm (0.860 in) |
| H | 30.15 mm (1.187 in) |
| H1 | 55.63 mm (2.190 in) |
| N | 5.59 mm (0.220 in) |
| Static Load Rating | 15,568.776 N / 3500 lbf |
|---|
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | ABB |
| Model | VM5-1 |
| Brand | Remke |
| Model | RPG-21316-E |
| Brand | Remke |
| Model | RPG-29310 |
| Brand | Wiegmann |
| Model | WC12T |
| Brand | Balax |
| Model | 11664-01U |
| Brand | Fasco |
| Model | B45227 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more