We never sell your data to third parties
Thomson Linear FNYBUPB20ALS FluoroNyliner Bushing Bearing Pillow Block, 1.25 in bore, Closed, Self-aligning, Precision I.D., Corrosion resistant, Less seals. Use with 1.25 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL FNYBUPB20ALS
$160.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The FluoroNyliner Bushing Bearing is a self-lubricating, plain-type bearing. Its large contact surface area gives it excellent performance in high vibration or impact applications.
- The FluoroNyliner can be used with unhardened, highly corrosion resistant shafting, making it ideal for washdown or submerged environments.
- For use with L class Shafting.
| A | 101.60 mm (4.000 in) |
|---|---|
| A2 | 76.20 mm (3.000 in) |
| B | 92.20 mm (3.630 in) |
| d | 31.75 mm (1.250 in) |
| E1 | 88.90 mm (3.500 in) |
| E2 | 50.80 mm (2.000 in) |
| F | 63.50 mm (2.500 in) |
| F1 | 11.18 mm (0.440 in) |
| G | 38.10 mm (1.500 in) |
| G1 | 30.48 mm (1.200 in) |
| H | 38.10 mm (1.500 in) |
| H1 | 71.37 mm (2.810 in) |
| N | 5.59 mm (0.220 in) |
| Static Load Rating | 22,685.930 N / 5100 lbf |
|---|
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Champion |
| Model | 06542 |
| Brand | Bondhus |
| Model | 38258 |
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 313573 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more