We never sell your data to third parties
Thomson SPB10ADJ Super Ball Bushing Pillow Block Linear Bearing, 0.625 in bore, Closed, Self-aligning, Adjustable. Use with 0.625 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL SPB10ADJ
$135.27 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- The Super Ball Bushing bearing is self-aligning, lightweight and adjustable with a low coefficient of friction.
- The wear-resistant, engineered-polymer retainers and outer sleeves reduce inertia and noise in critical, high speed applications.
- Radially floating bearing plates. When installed in an adjustable housing, the Super Ball Bushing Bearing may be adjusted to a specific diametrical fit-up for accurate and repeatable movement.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Adjustable |
| Closed/Open | Closed |
| Roll Pack | No Roll Pack |
| Food Grade Rated | Not Food Grade |
| Self Alignment | Self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Use with shafting class | L |
| Nominal Diameter | 15.875 mm / 0.625 in |
| Length | 49.276 mm / 1.94 in |
| Height | 41.402 mm / 1.63 in |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Dynamic | 2, 001.700 N / 450 lbf |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3RF2120-1AA02 |
| Brand | Bondhus |
| Model | 16201 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 40MPS-E100 |
| Brand | JET Tools |
| Model | 262030 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more