Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson SPB10OPN Super Ball Bushing Pillow Block Linear Bearing, 0.625 in bore, Open, Self-aligning, Adjustable. Designed for use with 0.625 in diameter Class L shaft in continuously supported applications.
MODEL SPB10OPN
$145.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Description
- The Super Ball Bushing bearing is self-aligning, lightweight and adjustable with a low coefficient of friction.
- The wear-resistant, engineered-polymer retainers and outer sleeves reduce inertia and noise in critical, high speed applications.
- Radially floating bearing plates. When installed in an adjustable housing, the Super Ball Bushing Bearing may be adjusted to a specific diametrical fit-up for accurate and repeatable movement.
| A | 63.50 mm (2.500 in) |
|---|---|
| a | 30.00 ° (30.000 °) |
| A1 | 22.35 mm (0.880 in) |
| A2 | 23.88 mm (0.940 in) |
| B | 44.45 mm (1.750 in) |
| d | 15.88 mm (0.625 in) |
| E | 9.40 mm (0.370 in) |
| E1 | 53.98 mm (2.125 in) |
| E2 | 28.58 mm (1.125 in) |
| F1 | 7.11 mm (0.280 in) |
| G | 13.97 mm (0.550 in) |
| G1 | 24.13 mm (0.950 in) |
| G2 | 1/4-28 |
| H | 22.23 mm (0.875 in) |
| H1 | 36.58 mm (1.440 in) |
| N | 4.83 mm (0.190 in) |
| N | #8 |
| Load Capacity, Dynamic | 1,423.431 N / 320 lbf |
|---|
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more
Allen-Bradley 42DCB-5000 PhotoSwitch cable base with 5-meter (16.4 ft) pre-wired cable and M12 micro quick-disconnect connector. Designed for use with Bulletin 42DCB photoelectric sensor accessories, this cordset provides a reliable interface for industrial sensing applications and simplifies installation and replacement.
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 42DCB-5000 |
$195.00
Each
KIPP K0122.4A56X25 ADJUSTABLE HANDLE SIZE:4 1/2-13X25 ZINC SILVER HIGH-GLOSS CHROMED COMP:STEEL BLACK OXIDIZED
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0122.4A56X25 |
$17.36
Each
Free shipping
Siemens 3SE5132-0CJ01
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3SE5132-0CJ01 |
$135.00
Each
Free Shipping orders over $100
$179.44
Each
Free Shipping orders over $100
$82.03
Each
Free shipping
$398.73
Each
Free Shipping orders over $100
Consolidated Bearings R-16-ZZ DEEP GROOVE BALL BEARING INCH SHIELDED
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | R-16-ZZ |
$17.82
Each
Free shipping
$227.22
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more