Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson SPB10OPN Super Ball Bushing Pillow Block Linear Bearing, 0.625 in bore, Open, Self-aligning, Adjustable. Designed for use with 0.625 in diameter Class L shaft in continuously supported applications.
MODEL SPB10OPN
$145.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Description
- The Super Ball Bushing bearing is self-aligning, lightweight and adjustable with a low coefficient of friction.
- The wear-resistant, engineered-polymer retainers and outer sleeves reduce inertia and noise in critical, high speed applications.
- Radially floating bearing plates. When installed in an adjustable housing, the Super Ball Bushing Bearing may be adjusted to a specific diametrical fit-up for accurate and repeatable movement.
| A | 63.50 mm (2.500 in) |
|---|---|
| a | 30.00 ° (30.000 °) |
| A1 | 22.35 mm (0.880 in) |
| A2 | 23.88 mm (0.940 in) |
| B | 44.45 mm (1.750 in) |
| d | 15.88 mm (0.625 in) |
| E | 9.40 mm (0.370 in) |
| E1 | 53.98 mm (2.125 in) |
| E2 | 28.58 mm (1.125 in) |
| F1 | 7.11 mm (0.280 in) |
| G | 13.97 mm (0.550 in) |
| G1 | 24.13 mm (0.950 in) |
| G2 | 1/4-28 |
| H | 22.23 mm (0.875 in) |
| H1 | 36.58 mm (1.440 in) |
| N | 4.83 mm (0.190 in) |
| N | #8 |
| Load Capacity, Dynamic | 1,423.431 N / 320 lbf |
|---|
$116.03
Each
Free Shipping orders over $100
BALAX 12666-00U 1/4-20 PH6 Thredfloer SUPER TIN
| Brand | Balax |
| Model | 12666-00U |
$23.97
Each
Free shipping
$3,192.09
Each
Free Shipping orders over $100
$43.20
Each
Free shipping
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
Regal 027754AS M8 x 1 D5 4 Flt. Bottom Metric Hand Tap Cutting Tools
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 027754AS |
$11.76
Each
Free shipping