Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SPB12-L4L Super Ball Bushing Pillow Block, 0.75 in bore, Closed type, Self-aligning, Lube for Life. Designed for use with 0.75 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL SPB12-L4L
$242.48 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The Super Ball Bushing bearing is self-aligning, lightweight and adjustable with a low coefficient of friction.
- The wear-resistant, engineered-polymer retainers and outer sleeves reduce inertia and noise in critical, high speed applications.
- Radially floating bearing plates. When installed in an adjustable housing, the Super Ball Bushing Bearing may be adjusted to a specific diametrical fit-up for accurate and repeatable movement.
| A | 69.85 mm (2.750 in) |
|---|---|
| A2 | 47.75 mm (1.880 in) |
| B | 52.32 mm (2.060 in) |
| d | 19.05 mm (0.750 in) |
| E1 | 60.33 mm (2.375 in) |
| E2 | 31.75 mm (1.250 in) |
| F | 39.62 mm (1.560 in) |
| F1 | 7.87 mm (0.310 in) |
| G | 23.88 mm (0.940 in) |
| G1 | 19.81 mm (0.780 in) |
| G2 | 1/4-28 |
| H | 23.80 mm (0.937 in) |
| H1 | 44.45 mm (1.750 in) |
| N | 4.83 mm (0.190 in) |
| N | #8 |
| Load Capacity, Dynamic | 2,668.933 N / 600 lbf |
|---|
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Bondhus 17162 4.5mm BriteGuard Plated Hex L-Wrench - Xlong Tagged/Barcoded
| Brand | Bondhus |
| Model | 17162 |
$1.54
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more