Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SSUPBO16 Super Smart Ball Bushing Bearing, 1 in bore, Open, Self-aligning, Adjustable. Designed for use with 1 in diameter Class L shaft in continuously supported applications. The Super Smart series accommodates parallelism error and extends travel life.
MODEL SSUPBO16
$227.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- These universally self-aligning bearings offer twice the load capacity or eight times the travel life of our Super Ball Bushing® bearing.
- Its unique design with the steel band enables the bearing to preserve it’s ID fit-up and self-aligning capability over extended use.
- A universal self-alignment feature optimizes load distribution between ball tracks and assures uniform ball loading over the entire length of the bearing plate.
- This patented product provides smooth, quiet, low drag linear movement at 6x the load capacity or 216 x the L10 travel life of a conventional steel linear ball bushing bearing.
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Adjustable |
| Closed/Open | Open |
| Roll Pack | No Roll Pack |
| Food Grade Rated | Not Food Grade |
| Self Alignment | Self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Use with shafting class | L |
| Wipers, Seals | |
| Nominal Diameter | 25.400 mm / 1 in |
| Length | 66.802 mm / 2.63 in |
| Height | 50.800 mm / 2 in |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Dynamic | 8,451.621 N / 1900 lbf |
Cleveland C55104 8 32 NC GH3 3FL PLG 1002TN
| Brand | Cleveland |
| Model | C55104 |
$13.38
Each
Free shipping
$22.18
Each
Free shipping
KIPP K0729.136 CONVEX WASHER FORM:C MILD STEEL D1=37
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0729.136 |
$22.16
Each
Free shipping
RAB A19-5-E26-830-DIM LED A19 lamp delivers 460 lumens at 5 watts with 92 lm/W efficacy. 3000K warm white, 80 CRI, 230° beam angle. E26 medium base, 120V input, dimmable. Suitable for damp locations and enclosed fixtures. 15,000-hour L70 lifespan. Replaces 40W incandescent.
| Brand | RAB Lighting |
| Model | A19-5-E26-830-DIM |
$2.40
Each
Free shipping
Dongan 85-1040SH 1.5KVA 240X480-120/240 GP TRANSFORMER
| Brand | Dongan |
| Model | 85-1040SH |
$748.72
Each
Airmaster 78985 I-12TELS High Velocity 12" Low Stand Pivot Fan / Yoke Mount
| Brand | Airmaster |
| Model | 78985 |
$133.29
Each
Free Shipping orders over $100
$536.77
Each
Free Shipping orders over $100
$589.24
Each
Free Shipping orders over $100