We never sell your data to third parties
Thomson SUPER12 Super Ball Bushing Bearing, 0.75 in bore, Closed type, Self-aligning, Adjustable. Use with 0.75 in diameter Class L shaft in end supported applications. Provides 3x load capacity and 27x travel life vs conventional ball bushings.
MODEL SUPER12
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$46.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The Super Ball Bushing bearing is self-aligning, lightweight and adjustable with a low coefficient of friction.
- The wear-resistant, engineered-polymer retainers and outer sleeves reduce inertia and noise in critical, high speed applications.
- Radially floating bearing plates. When installed in an adjustable housing, the Super Ball Bushing Bearing may be adjusted to a specific diametrical fit-up for accurate and repeatable movement.
| Dimension | |
|---|---|
| C | 41.28 mm (1.625 in) |
| d | 19.05 mm (0.750 in) |
| D | 31.75 mm (1.250 in) |
| Performance | |
|---|---|
| Load Capacity, Dynamic | 2, 668.933 N / 600 lbf |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 7648775 |
| Brand | Bondhus |
| Model | 15948 |
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 049121AW |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more