Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson SUPER8OPN-NB Super Ball Bushing Bearing, 0.5 in bore, Open type, Self-aligning, Adjustable, with Nylon Balls. Designed for use with 0.5 in diameter Class L shaft in continuously supported applications. Provides 3x load capacity and 27x travel life versus conventional ball bushings.
MODEL SUPER8OPN-NB
$98.01 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- The Super Ball Bushing bearing is self-aligning, lightweight and adjustable with a low coefficient of friction.
- The wear-resistant, engineered-polymer retainers and outer sleeves reduce inertia and noise in critical, high speed applications.
- Radially floating bearing plates. When installed in an adjustable housing, the Super Ball Bushing Bearing may be adjusted to a specific diametrical fit-up for accurate and repeatable movement.
| C | 38.10 mm (1.500 in) |
|---|---|
| C2 | 1.27 mm (0.050 in) |
| d | 12.70 mm (0.500 in) |
| D | 22.23 mm (0.875 in) |
| E | 7.87 mm (0.310 in) |
| F | 3.56 mm (0.140 in) |
| G | 16.00 mm (0.630 in) |
| Load Capacity, Dynamic | 102.309 N / 23 lbf |
|---|
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more
PT Coupling 64272020L2 20CX20C SS SLII
| Brand | PT Coupling |
| Model | 64272020L2 |
$335.04
Each
Free Shipping orders over $100
$11.83
Each
Free shipping
Modicon 140CPU11303 Concept processor 80186 Modicon Quantum - 1 Modbus plus 2 Modbus RS232
| Brand | Modicon |
| Model | 140CPU11303 |
$8,386.62
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more