Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Thomson Linear XA406080-OH Extra Precision Steel Ball Bushing Bearing, 2.5 in bore, Closed type, Not Self-aligning, with Oil Hole, XA Grade. Designed for use with 2.5 in diameter Class L shaft in end supported applications.
MODEL XA406080-OH
$702.97 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Precision Steel Ball Bushing bearings offer great improvements in efficiency, productivity, and accuracy over high-friction plain bearings flat-ways.
- The all-steel design makes the bearing product line perfect for replacing plain bearings in high temperature applications.
- The steel sleeve anti-friction recirculating ball bushing provides rigid low drag movement – ~100x lower drag coefficient than a plain contact bearing.
- A coefficient of friction as low as .001. When replacing high friction plain bearings, Precision Steel Ball Bushing Bearings dramatically improve machine productivity and efficiency.
- For use with L class Shafting.
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Not Adjustable |
| Closed/Open | Closed |
| Grade | XA Grade |
| Material | Steel |
| Number of Ball Circuits | 6 |
| Oil Hole | Oil Hole |
| Self Alignment | Not Self-aligning |
| Temperature Max | 500 °F |
| UPC Number | 662486316817 |
| Use with shafting Class | Class L |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 2.5 in |
| [C] Length Along Axis | 4.975 / 5.000 in |
| [C1] | 3.958 / 3.978 in |
| [C2] Min | 0.12 in |
| [D] Recommended Housing Bore | 3.7500 / 3.7510 in |
| [D], Nominal | 3.75 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Dynamic | 1800 lbf |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more
Consolidated Bearings CB6201 is a full ceramic deep groove ball bearing in metric dimensions. It is constructed entirely from ceramic materials, offering superior corrosion resistance, high-temperature capability, and electrical insulation. Suitable for applications requiring non-magnetic, non-conductive, or chemically inert bearings.
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | CB6201 |
$72.17
Each
Free shipping
$242.71
Each
Free Shipping orders over $100
RMT 95101036 TAP HAND PLUG 4F H4 7/8-14
| Brand | Rocky Mountain Twist |
| Model | 95101036 |
$65.12
Each
Free shipping
R18CON8 5997845 Bronze 135° Jobber Drill N8
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5997845 |
$5.34
Each
Free shipping
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
QC21GN35 080535 135° Jobber Drill N35
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | QC21GN35 |
$7.87
Each
Free shipping
MRC (SKF) 5209MFFG double row angular contact ball bearing with 45mm bore, 3.346" OD, double shielded, metal cage, and snap ring groove. Max-type filling notch design for increased capacity. Suitable for industrial applications requiring high radial and axial load support.
| Brand | MRC Bearing |
| Model | 5209MFFG |
$162.00
Each
Free Shipping orders over $100
Power Team PA60 air-driven hydraulic pump delivers 10,000 psi output for high-pressure hydraulic tools. This pneumatic-hydraulic pump operates on standard shop air and is built with durable construction for industrial applications requiring reliable, portable power.
| Brand | Hydraulic Technologies |
| Model | PA60 |
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more